MAGMA SANAT ALANI - MAGMA ART SPACE
Go to all Exhibitions

Lütfi Özden “Yeryüzüne Dokunmak” Çevrimiçi Kişisel Resim Sergisi

25 Mar 2024 - 15 Nis 2024

Lütfi Özden “Yeryüzüne Dokunmak” Çevrimiçi Kişisel Resim Sergisi

25 Mart 2024 – magmasanat.com

SERGİYİ GÖR  – SEE THE EXHIBITION>>

YERYÜZÜNE DOKUNMAK

İçinden geçip temas ettiğimiz, çoklu bozulmaların yaşandığı bir yeryüzü inşa etmiş durumdayız. Bedenimize, zihnimize değen, anatomik yapımızda ve hafızamızda kalıcı tahribatlara neden olan bu kötü sürecin öznesiyiz. Doğa özelinde de insan özelinde de yaşadığımız gezegende sorumlu olduğumuz durumlarımız var. İyileşmek mümkün müdür, sanat bir iyileşmeyi öngörür mü bilinmez ancak bir farkındalık yaratmak adına not düşmek önem arz ediyor.

İnsan Yeryüzüne ilk kez dokunduğunda bu kadar tahrip edebileceği hiç akla gelmemiş olmalı. Günümüzde yaşadığımız gezegene yönelik müdahaleler farkında olarak ya da olmayarak fazlasıyla orantısız biçimde artmakta. İnsanın kendine hak gördüğü her hareketiyle öteki diye adlandırdığı tüm canlı ve cansız dokuda hak ihlali içindedir.  

Doğa olayları, doğa felaketleri gibi kavramların yerine; yerinden edilen, ötekileştirilen, yok edilen doğada, insanın doğasından olup bitenleri merkeze aldığım bir eleştiri biçimidir. Sürdürülebilirlik, ekolojik farkındalıklar vb. gibi kalıcı yaklaşımların yerine, endüstrileşmiş bir canlılığın maruz kaldığı hikayedir kadraja sığanlar. Birbiriyle iç içe geçmiş kırılmalar bazen tekrar tekrar ele aldığım işlerde bir yandan gezgende olup bitenleri aktaran haber niteliği taşıyan konuları, bir yandan da etrafında dolaşıp yan yana getirdiğim sorgulamalar bütünündeki insanın felaketlerini içermektedir.

Islah edilen derelerden kentleşme için yerinden edilen ormanlık alan ve içinde yaşayan onca canlının haklarına kadar insanın sorgulandığı çalışmalarımda yeryüzüne dokunmak eleştirel bir söylencedir.

 İnsan dışı canlılarla kurulacak mutabıklık elzem görülmektedir. Yavaşlayarak öğrenilecek bir yeryüzü hikayesi yazını düşüncesiyle… 

Lütfi Özden 2024

 

 

  • Date: 25 Mar 2024 - 15 Nis 2024
  • Location:magmasanat.com
  • Curators:Magma Sanar Alanı

Add Your Comment